Sunuculuk Eğitimi 45 Yorum

Televizyon Spikerliği

Televizyon spikeri dendiğinde akla ilk gelen dış görünüştür. Pek çok kimseye “Bir televizyon spikeri sizce nasıl olmalıdır?” diye sorulsa, alınacak cevap aşağı yukarı aynıdır. Çoğunluk, spikerlik mesleğini yapanın erkekse yakışıklı, bayansa güzel olması gerektiğini söyleyecektir.

Bütün bu istedikleri seyirciye en doğal hakkıymış gibi gelir. Aslında hakkıdır da… Ancak, bir televizyon spikerinde çok gerekli olan başka özellikler de aranmalıdır. Ve bu özelliklerin tümünü kendinde toplayabilecek kişiler de çok ender çıkar.

Onun için, örneğin en başta akla (seyircinin aklına) gelen özellik olan güzellik faktörüne fazla sahip olmayan bir kişi de çok başarılı bir televizyon spikeri olabilir. Bunun yorumunu yapmaya çalışmadan önce, bir spikerde bulunması gereken en önemli özellikleri bir spiker gözü ile inceleyelim.

İlk önce şunu söyleyelim ki seyircinin güzel, yakışıklı deyimleri ile tanımladığı “düzgün görünüş”, bizim dilimizde “düzgün görüntü” diye adlandırılır. Bizde önemli olan kişinin “sokaktaki görünüşü” değil, “ekrandaki görüntüsü” dür. Herhangi bir kişi çok yakışıklı, çok güzel olabilir. Ama bu durum, onun görüntüsünün de mutlaka düzgün olacağı anlamına gelmez. Halbuki herkes bir spikerin ekrandaki görüntüsünü görür. Kimi zaman çok güzel bir kişinin iyi görüntü vermemesini, buna karşılık çok güzel olmayan bir kişinin de iyi görüntü vermesini, fotojenik olup olmamak durumuna benzetebiliriz.

Aslında, rahatsız edici bir görüntüsü olmamak koşulu ile bir spikerin başarılı olmasında “çok iyi görüntüye sahip olmak” tan çok daha önemli faktörler vardır. Ayrıca çeşitli program tipleri için, çeşitli spiker tipleri gereklidir. Pek çok programlarda, “düzgün görüntü” yerini “inandırıcı bir tip” görüntüsüne bırakır. Bu son tipin ise düzgün olması koşulu yoktur. Özellikle İngiliz ve ABD televizyonlarında yer bulan bir görüşe göre de düzgün olmasa bile ciddi görünüşlü tipler bazı programlarda çok inandırıcı olmaktaymış.

Bir televizyon spikerinin başarılı olabilmesi için bir sinema aktör veya aktrisini benzemesine gerek yoktur. Sinemada çok değişik karakter tipleri vardır. Oysa bir televizyon anonsör veya spikeri için az da olsa gene de belli kalıplar vardır. Televizyondaki tüm anonsör ve spikerler bu kalıplara uymak durumundadırlar. Bu kalıplar asla televizyon yöneticileri tarafından gereksiz olarak konulmuş değildir. Bunlar, uzun denemeler sonucu tüm Batı Dünyası Televizyonlarında bu iş için uygunluğu saptanmış kalıplardır. Bir televizyon spikeri, samimi aynı zamanda kibar, sempatik ama ölçülü, efendi görüntülü olmalıdır. Kuşkusuz içe dönük bir kişilik bir televizyon spikeri için uygun değildir. Tam tersine dışa dönük, renkli ama asla iddialı olmayan bir kişiliği olması avantajlıdır. Aslında iddialı bir tip hiçbir zaman hoş görülmez. O halde bir televizyon spikeri için, hiçbir yönü ile kutuplaşmamış, dengeli bir kişilik görüntüsü en uygunudur. Ayrıca belirgin bir fiziki eksikliği de olmamalıdır.

Spiker, sözlük anlamı ile konuşmacı demektir. Genellikle herhangi bir dilde spikerlik yapanlar o dili en iyi konuşan kişilerdir. Herhangi bir kimse konuştuğu dili en güzel şekliyle radyo- televizyon spikerlerinden duymalıdır.

Zira konuşmacının (spikerin) görevi her şeyden önce kendi dilini hatasız ve güzel konuşmak, bu konuda halka öncülük etmektir.

Konuşması hatasız ve güzel olmayan bir kişi hiçbir zaman spiker olamaz.

Konuşmanın hatasız olabilmesi için, ilk önce konuşulan dili eksiksiz bilmek mutlaka gereklidir.

İkinci olarak da güzel konuşabilmek için, ses, ağız ve kulak yeteneği bulunmalıdır.

Spikerlik mesleğinin en önemli özelliği diksiyonun hatasız olmasıdır. Fakat bunun yanı sıra mutlaka belli bir kültür düzeyinin üstünde olmalıdır. Televizyon spikeri inandırıcı olabilmek için okuduğu metni çok iyi değerlendirmek zorundadır. Televizyonda metin değerlendirmek çok önem taşır. Spiker okuduğu metni görünüşü ile de değerlendirmelidir. Sesinin tonu ile görünüşü uyum halinde olmayan bir kimse asla inandırıcı olamaz. Bütün bunları yapabilmek için de düzgün konuşmak, metni çok iyi anlayıp ona egemen olabilmek gereklidir.

45 Yorum “Televizyon Spikerliği”

 1. duygu diyor ki:

  slm ben spiker olmak istiyorum ama nerden nasıl başlayacağımı bilemiyorum….
  Bana yardım eder mısınız lutfennnn sıze yalvarıyorum…. Küçüklüğümden beri hep spiker olmak istiyorum bana yardım eder de yol gösterirseniz çok mutlu olurum….SEVGİLERİMLE…

 2. melisa diyor ki:

  umarım hayalin gerçekleşir

 3. arda diyor ki:

  15 yaşındayım spor spikeri olmak istiyorum… şu an lise 2.ci sınıfdayım.Diksiyon dersleri alıp radyo-televizyon okumak istiyorum

 4. gizem diyor ki:

  merhaba bende spiker olmak istiyorum şu an lise 2 öqrencisiyim gazeteciqi okuyorum ama okurken çok şaşırıyorum nasl bi eqitim almalıyım etkili konşma ve diksiyon dersleri alıyorm ama yinede heyecanlanıp şaşırıyorum pff

 5. CANSU diyor ki:

  Bence beni spikerliğe çeken olumlu bir güç var. Ailemdende hep olumlu yorumlar alıyorum , onlardan beni değerlendirmelerini istiyorum.Gerçek bir spiker olacağıma inanıyorum ve her en az 5-6 saatimi bu konu hakkında araştırmaya harcıyorum ve bana bir yol gösterilmesini istiyorum!!!

 6. Furkan diyor ki:

  Arkadaşlar spiker olabilmek için öncelikle diksiyonunuzun hatasız olması dili iyi konusabilmeniz gerekir,bende spiker olma yalonda ilerliyorum.Yakında diksiyon kursundan alacağım sertifika ile özel spikerlik ve sunuculuk eğitimine katılacağım.Ordan sonra taleplere göre spiker olabiliriz

 7. kübra diyor ki:

  9 yaşımdan bu yana kadar hep spiker olmak istedim , istiyorum.Düzgün konuşabiliyorum.Kültürel çalışmalar da hep sunucu olurdum.Konuşmamı beğenirler.Güzel bir suratım da var.Kendimi beğenmiş değilim.Aynanın karşısına geçip ,kolonya şişesini elime alıp mikrofon yapıp , program sunardım.9 yaşında iken.Şuan 12 yaşındayım Allah izin verirse kararımdan vazgeçmeyip spiker olmak istiyorum.Hiç olmazsa da bir muhabir.

 8. kübra diyor ki:

  Fakat ailem senden birşey olmaz diyor.Ailemden 0 destek . Tek destek, öğretmenler (birkaçı) ve de ben ….

 9. NURDANE diyor ki:

  spiker olmak istiyorum lise 3.sınıftayım başaracağıma inanıyorunm tam bana göre bir meslek spikerlik mesleğine uygun bir insanım Nurdane ve Emel

 10. savaş diyor ki:

  mrb ben bodrum dan savaş 20 yaşındayım ve 7 yaşımdan beri futbol spikerligi hayalim var ve amatör olarak yapıyorum mac anlatışımı arkadaslarım emre tiveve benzetiyor napmam lazım artı yeteneyimi nasıl göstere bilirim saygılarla efendim…

 11. elin diyor ki:

  televizyon spikeri olabilmek için hangi liesye gidebilirim?
  Ne olur yazın şuraya…çünkü 8 deyim çok olmak istiyorum!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  bekliyorum…….

 12. nazmiye diyor ki:

  ben magazin muhabiri olmak istiyorum hangi ünv. okumalıyım şuan aöf birinci sınıf muhasebe okuyorum ne yapmalıyım?

 13. alp diyor ki:

  mrb bn 14 yasındayım bnde spor spikeri olmak istioyrum ve bu konuda yeteneğimin olduğnu düsünüyorum sürekli evde kendi kendime mac anlatımı yapıyorum futbolu ve diğer sporları çok iyi takip ediyorum ama lisesine gitmek istiyorum ama puanım tutmuyor napmam lazım

 14. altay diyor ki:

  spikerlik yeteneğim var . bana nasıl yardımcı olabilirsiniz . cevap yazarsanız sevinirim .

 15. altay diyor ki:

  lise 3. sınıftayım merakım var spor spikerliğine . ders almak istiyorum .

 16. Gülgün Evci diyor ki:

  Bende spiker olmayi cok istiyorum! Ya$im 20, avrupali türklerle cok dalga geciliyor, ben dogru düzgün bi programm yapmak, ve ona göre sunmak istiyorum;
  Avrupali Türkleri asalak gibi gösterip, te$hir ediyorlar, aksine cok kültürlü, okumu$ ve ekmegni ta$tan cikartan insanlariz biz!

 17. ayşegül diyor ki:

  Donanımlı , ciddiye alınan bir spiker olabilmek için gerekli olan nitelikleri daha ayrıntılı bir şekilde açıklarsanız çok mutlu olurum.

 18. serap diyor ki:

  yaa arkadaşlar bende spiker olmak istiyormm..ve bunun için n eyapmam gerektiğini bilimiyorm suan lise 3teyim..lise bitince yada bu yazz diksiiyon kursallarına katılıp en azından bir belgemin olmasını istiyorumm….başka neler gerektiği hakkkına bilginiz wrsaa?

 19. kenan diyor ki:

  DÜZGÜN VE HIZLI KONUŞABİLME YETENEĞİNE SAHİBİM ..
  YAKIŞIKLILIK ANLAMINDADA GERÇEKTEN BAYA YAKIŞIKLIYIM..
  SPİKERLİK ÇOK İSTEDİĞİM BİR MESLEK.. İNŞ. HAYALLERİM GERÇEKLERŞİR..

  HEPİNİZ AEO ARKADAŞLAR :)

 20. kenan diyor ki:

  bu arada yaşım 23

 21. merve diyor ki:

  Bende spiker olmak istiyorum yeteneğim olduğunu düşünüyorum lise 4. sınıftayım cewaplarınızı bekliyorum..

 22. Rabia diyor ki:

  Ben 8. sınıf öğrencisiyim.Spikerlik ya da sunuculuk yapmak istiyorum.Ben hangi liseyi, hangi bölümü, hangi üniversiteyi kısacası nasıl bir eğitim almam gerektiğini hiç bilmiyorum.Cevap yazarsanız takip ediyorum.Lütfen bir cevap yazın.

 23. Arzu diyor ki:

  Merhaba, ben 23 yaşındayım her nedense spikerlige son 1 yıldır merak saldım. Önceden böyle bir isteğim yoktu ancak son 1 yıldır bu mesleği yapmayı acayip istiyorum. Sürekli gazetelerden haberler okuyorum spiker diliyle. Bu işi yapabilmek için özel televizyonların ilanlarına bakmak ve bu sınavlara girmek gerekiyor diye düşünüyorum. Bu yolda ilerleyen bütün arkadaşlara başarılar…

 24. ceren diyor ki:

  Bende haber spikeri olmak istiyorum . bunun için ayrı bir yabancı dil gereklimidir ?

 25. SİBEL diyor ki:

  merhaba arkadaşlar… Ben Gazi Üni. Gazetecilik 2. sınıf ğrencisiyim… Küçüklükten beri iyi bir muhabir ve spiker olmak istiyordum… şimdi TRT ‘de staj yapıyorum… ses tonum çok güzel ama kouşurken bazı harfleri yutuyorum ne yapmam gerekiyor….

 26. şevket diyor ki:

  yaaa bende hava durumu spikeri olmak istiyorum ailemin desteği 0, ama öğretmenlerime açıldım ve öğretmenim bana haber programı sunmak amacıyla bir performans ödevi verdi va sundum öğretmenim beğendiğini söyledi fakat diksiyonum bozuk bunun için kurslarına gideceğim ama hangi lisede okumalıyım? (7. sınıfım) sorumu cevaplarsanız sevinirim :)

 27. hivdanur diyor ki:

  ben 13 yaşındayım ve haber spikeri olmak istiyorum türkçe öğretmenlerim hep yazıları bana okutuyor yani yetenekte var bu işin içinde.

 28. merve diyor ki:

  merhaba, 18 yaşındayım üniversiteye başlayacağım bunun yanı sıra spikerlik eğitimi almak istiyorum iyi düzeyde ingilizcem ve almancam var. spikerlik kursu almadan önce trt’nin düzenlediği bir sınava girmem gerekiyormuş diye duydum bu şart mı yoksa ücretli olarak bi kursa gittiğimde sertifikamı alıp iş başvurusu yapmam yeterli olur mu? bilgilendirirseniz çok memnum olurum teşekkürler

 29. meryem diyor ki:

  mehaba arkadaslar ben lise 2.sinifa gidiyorum spikerlige su son 1 senede kafayi taktim cok istiyorum..galiba radyo televizyon fakultesi mezunu olmak gerekiyor ve spikerlik kursundanda mezun olmak gerekiyormus.ins sizlerinde hayelleri gercek olur benimde.bu arada bn yurt disinda bir turk okulunda egitim aliyorum ve azerbaycanliyim ama turkcem cok iyi cunku 10 senedir turkce egitim aliyorum sizce benim turkiyede calisma olasiligim ne kadar?yazarsaniz cok mutlu olurum…

 30. haydar diyor ki:

  küçüklüğümden beri spikerliği istiyorum bnm eğer olsursam(inşaalah)en büyük hayalim fenerbahçemin stadının önünde stüdyoya bilgi vermek bilgileriniz varsa lütfen yazın yeteğimde vardır hayatım spordur spora dair son gelişmeleri takip ederim saygılarımla

 31. Besna diyor ki:

  bizde okulda ingilizce olarak haber sunucaz nasıl sunmalıyım bilgi verirmisiniz ? lütfennn

 32. feruze diyor ki:

  ben spiker olmak istiorum we internete sunmak istiorum am nasıl yapacağımı bilmiorum bazende hecandan çalıştıklarımı bile unutuorum. kamera karşısına geçince

 33. merve diyor ki:

  herkese merhabalar.ben merve. gaziosmanpaşa üniversitesi bilgisayar programcılığı 2.sınıf öğrencisiyim.ben de burdaki diğer arkadaslar gibi haber spikeri olmak istiyorum.sorularım da aynı şekilde tabi.neler yapmamız lazım haber spikeri olabilmek için.aydınlatırsanız çok memnun olurum.bu konuda kendıme güvenim kesinlikle tamdır.daha önce sunuculuk yaptım ama sadece okulda.kendımı bu konuda geliştirmek istiyorum.sımdıden tesekkür edıyorum.

 34. spikerlik.org diyor ki:

  Değerli Arkadaşlar,
  Birçok arkadaşımız kaç yaşında spikerlik eğitimi alabileceğini öğrenmek istiyor. Öncelikle liseden mezun olduktan sonra alınacak spikerlik eğitimi daha verimli olacaktır. Ancak, geçen süreç içinde genel kültürünüzü genişletmek için çaba harcamanızı önerebiliriz.
  Spikerlik eğitimiyle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.spikerlik.com.tr adresini inceleyebilirsiniz.

 35. özge diyor ki:

  bnde spiker olmak istiyorum 8.sınıf öğrencisiyim ve bu yüzdden bir takım televizyon kurumlarına mesaj yolluyorum :D

 36. ebru diyor ki:

  ben lise 3.sınıf öğrencisiyim..şu ana yabancı dil bölümünde okuyorum fakat burada pek meslek olmadığından ve çok haber spikeri olmak istediğimden bölümümü değiştirmek istiyorum..ama hangi bölüme gecmem gerektiğini, üniversitede hangi bölüme gitmem gerektiğini bilmiyorum..cevap bekliyorum teşekkürler..

 37. atşegül diyor ki:

  Ben de haber spikeri olmayı çok arzulayanlardanım. Her gün gazeteyi elime alıp haber spikerliği yapmak en büyük zevkim. Lise 1. sınıftayım ve şimdiden haber spikeriliği için yapmam gerekenleri araştırıyorum. Bu siteye tesadüfüm de bu araştırmalardan birinin eseri. Bunun için iletişim fakültesi okumam gerektiğini biliyorum. Ancak boy kısalığı bu işi ne kadar etkiliyor ya da üniversite sınavında çok iyi bir iletişim fakültesi için ne kadar puan gerek ve bu işin sonrasın iş imkanı ne? İşte bunları merak ediyorum.

 38. zehra diyor ki:

  benim en büyük hayallerimden birisi spiker olmak ben çok kararsızdım öncelrde faka şimdi araştırdım spikerlik tam bana göre ben daha 2.sınıftayken 23 nisandan bir öncesi gün bana bi kağıt verip bunu yarın düzgünce oku demişti hayal meya hatırlıyorum çok düzgün okumuştum ve şimdi spiker olmak istiyorum ailem arkadaşlarım ve öğretmenlerim bütün çevrem kararıma saygı duyuyor.

 39. rukiye diyor ki:

  hayatta tek istediğim sunucu olmak ve kendime bu konuda cok güveniyorum

 40. zuhal diyor ki:

  merhaba ben su an 6. sınıf öğrencisiyim bnm ve ailemin en büyük isteği bnm spiker olmam burda baya bi bilgilendim inşallah herkesin isteği gerçek olur

 41. ESRA diyor ki:

  MERHABA
  Benimde küçüklüğümden beri hayalim haber spikeri olmak okumamın güzel olduğunu düşünüyorum.Peki spiker olabilmek için yabancı dil bilmek gereklimi?

 42. neslişah diyor ki:

  galiba bu sayfayla pek alakası yok ama ben de savaş muhabiri olmak istiyorum.9.sınıftayım ve öğretmen lisesine gidiyorum.acaba hangi üniv.gitmem gerektiğini bilen biri var mı?:)

 43. ecenur diyor ki:

  MERHABA
  ben spiker olmak için hangi okulları okumak gerekir

 44. bahar diyor ki:

  Bende büyünce spiker olmak istiyorum.kimsenin atamadığı imzaları ben atmak istiyorum.bu sene 8.sınıfa geçtim.hangi lisye gideceğimi bilmiyorum ama bu sene yurtdışına taşınıcağız umarım hayallerşmi orada gerçekleştirmeyi başarırım…

 45. büşra diyor ki:

  Ben de 20 yaşındayım . Dogu akdeniz ünv. radyo sinema tv okuyorum ingilizce. aynı zamanda diksiyon dersleri alıyorum ve başarılı olacağıma inanıyorum hayalime adım adım ilerliyorum..
  hepinize başarılar arkadaşlar :)

Yorum yazabilirsiniz...

Türkiye’de ulusal, kablolu, bölgesel ve yerel televizyon kuruluşlarının sayısı 250′nin üzerindedir. Ulusal, bölgesel ve yerel radyoların sayısıysa 1000′i bulmaktadır. Bu ölçüde geniş bir sektör olan, radyo ve televizyonlarda yaşanan ortak sorun, nitelikli eleman ihtiyacının karşılanamamasıdır. spikerlik.org, spikerlik ve sunuculuk mesleğinin tüm ayrıntıları ve spikerlik kursu konusunda sizi bilgilendirecek bir portaldır.